Haber

BM: Sel ve Heyelan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 443 Kişinin Yaşadığını İddia Ediyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 23 Mayıs (Xinhua) — Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde şiddetli yağışlara acil müdahale devam ederken, BM insani yardım yetkilileri resmi rakamlara göre ölü sayısının 443’e ulaştığını duyurdu.

BM İnsani İşler Uyum Ofisi (OCHA) Salı günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayı başlarında ölümcül sellere ve toprak kaymalarına yol açan yağmur nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını ve çok sayıda kişinin kaybolduğunu söyledi. Kurtarma ve müdahale ekipleri, başta ülkenin doğusundaki Güney Kivu eyaletinin Kalehe bölgesi olmak üzere cesetlerin gömüleceği mezarları kazmak için acil durum ağır iş makinelerini çağırdı.

OCHA yaptığı açıklamada, “Diğer önceliklerimiz, hayatta kalanlara barınak ve yer değişikliği sağlamak, gıda yardımı sağlamak ve felaketten etkilenen insanlara ulaşmak için yolları ve köprüleri onarmak.” Dedi.

Açıklamada, 3 binden fazla konutun yanı sıra 9 binden fazla çocuğun eğitim gördüğü okul binalarının da hasar gördüğü bildirildi.

OCHA, 10 Mayıs’tan bu yana en az 17 bin kişinin gıda, sağlık, barınma ve psiko-sosyal destek olmak üzere yardım aldığını bildirdi. İnsani yardım çalışanları, sel ve toprak kaymalarından etkilenen topluluklara günde 50.000 litreden fazla saf su sağladı.

Koordinasyon Ofisinden yapılan açıklamada, ülkedeki BM insani yardım koordinatörü Bruno Lemarquis’in devam eden yardım faaliyetlerini güçlendirmek için İnsani Yardım Fonu’ndan 3 milyon ABD doları kaynak ayırdığı bildirildi.

habercandir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu