Haber

Doruk Maden işçileri: İkinci bildirime kadar nöbetimizi sürdüreceğiz

Emekçi Hareket Partisi MK üyesi Sanem Deniz Kural ve EHP Eskişehir İl Örgütü, Yıldız Holding’e bağlı Doruk Madencilik işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

9 aydır maaşları ve tazminatları ödenmeyen madenciler, 31 Ağustos’ta kendilerini madene kilitleyerek 5 gün süren açlık grevine başladı. 5 gün süren eylemin ardından işverenden 3 ay içinde tüm haklarının verileceği sözünü alan madenciler, eylemi sonlandırsalar da çabaları sürüyor.

Sahada açıklama yapan Kural, “Burada birikmiş çok emek var ve bunu kimse yiyemez. Bu madenlerin aslında kamunun malı olduğunu biliyoruz. Bu tür sorunların çoğaldığını, büyüdüğünü her yerde gördük. Bu kamu madenleri özelleştirildikten sonra bu da bunun bir örneğidir.”

‘İKİNCİ BİLDİRİME KADAR NÖBETİMİZİ DEVAM EDECEĞİZ’

Doruk Maden işçisi Bekir, seçim öncesinde kamu görevlilerinin kendilerine mağdur olmayacaklarını söylediğini belirterek, “Hiçbir arkadaşımız buradan tazminatını alamadı. Seçimden önce büyüklerimiz gelip ‘hiçbir işçiyi mağdur etmeyeceğiz’ dediler ama yine de mağdur olan arkadaşlarımız oldu. Sigortamızı yer üstüne yatırdılar. Biz de bir mücadeleye girdik. 9 gün süren mücadelenin ardından tam olarak istediğimizi alamadık ama sorun değil. “TMSF’den geriye dönük haklarımıza ilişkin ikinci bir bildirim gelinceye kadar nöbetimizi sürdüreceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

uzunkopru-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu