Haber

Pakistan’da düzensiz göçmenler sınır dışı ediliyor

Pakistan’da hükümetin verdiği tarihte ülkeyi terk etmeyen düzensiz göçmenler tespit edilerek sınır dışı ediliyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sistemsiz olarak ülkeyi terk etmeyen göçmenlerin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınması sürecinin başladığı belirtildi.

Açıklamada, 1 Ekim-1 Kasım döneminde 140 bin 322 düzensiz göçmenin ülkeyi kendi isteğiyle terk ettiği belirtildi.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir yetkili, çok sayıda kaçak göçmenin sınır dışı edilmeyi beklediğini belirterek, “Durum kontrolden çıkabilir” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

7 bin 300 düzensiz göçmen sınır dışı edildi

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Pakistan ile Afganistan arasındaki Torkham Sınır Kapısı’ndan 100’ü hafif suçlardan hüküm giymiş 7 bin 300 düzensiz göçmen sınır dışı edildi.

Belucistan eyaletinin Quetta şehrinde 100’den fazla düzensiz göçmen polis güçleri tarafından yakalandı.

Ülkenin çeşitli kentlerinde kimlik kontrolü yapan polis, tespit ettiği düzensiz göçmenleri gözaltına alarak toplama merkezlerine götürüyor. Burada işlemleri tamamlananlar otobüslerle sınır noktalarına gönderiliyor ve daha sonra sınır dışı ediliyor.

Yetkililer, barışçıl geri dönüş sürecini sabote etmeye yönelik istihbarat alındığına ve güvenlik güçlerinin alarma geçtiğine dikkat çekti.

Pakistanlı yetkililere göre ülkede 1,7 milyondan fazla düzensiz Afgan göçmen bulunuyor.

İçişleri Bakanı Sarfaraz Ahmed Bugti, 4 Ekim’de yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenlerin 1 Kasım’a kadar Pakistan’ı terk etmesi gerektiğini belirtti.

haber-kazimkarabekir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu