Haber

ŞEHİTLER ANITI’NDA CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL YAPILAN ÇALIŞMALAR SONA ERDİ

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesindeki Şehitler Anıtı’nda Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak yapılan çevre düzenlemesinde sona gelindi.

Dünyanın en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Anıtı, Cumhuriyetin 100. yılı için hazırlanıyor. Şehitler Anıtı’nın teknik altyapı ve üstyapı sorunlarının giderilmesi, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi töreninin milli bir organizasyon olarak icra edilmesi ve ziyaretçi yönetiminin daha işlevsel hale getirilmesi amacıyla kapsamlı bir çalışma başlatıldı.

Şehitler Anıtı çevre düzenlemesi kapsamında; Alandaki elektrik ve mekanik altyapı bordürlerinin ve bitkisel peyzajın yenilenmesi, sert zemin akslarının revizyonu, anıt altı bodrum su yalıtım sisteminin değiştirilmesi ve Anıt girişinde otopark düzenlenmesi çalışmaları devam etmektedir. B. Ayrıca Çanakkale Şehitler Anıtı ve ‘Türk Bahçesi’nin tören alanındaki yazıt ve kabartma tadilatı yapılıyor. Tören alanındaki kabartma ve Şehitler Anıtı ‘Kurtuluş Yolu’ temasıyla ilişkilendirildi. Böylelikle ziyaretçilerin direkt olarak anıtın önüne gitmeleri ve bölgenin atmosferini daha iyi anlamalarının amaçlandığı ifade edildi. Proje kapsamında yürütülen çalışmalarda sona yaklaşılırken Şehitler Anıtı’nın mart ayında ziyarete açılmasının planlandığı bildirildi.

digor-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu