Haber

Van’da Arpa Hasadı Başladı

Van’da arpa hasadı başladı

VAN – Van’ın Gevaş ilçesinde arpa hasadı ağustos ayında başladı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, yöresel tabirle “patos”a vurarak hayvanların kışlık mamasını alabilmek için gece gündüz çalışıyor. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Van’da vatandaşlar, tarlalarında arpa ve buğday hasadı yaparak kışa hazırlanıyor. Büyük bir emekle ektikleri arpa ve buğdayları biçmeye hazır hale getirirken tarlalarında hasadına başlayan çiftçiler, sabahın erken saatlerinde işbaşı yapıyor. Bazen günün en sıcak saatlerinde bile hummalı bir şekilde çalışan vatandaşlar hem kendilerinin hem de hayvanlarının mama ihtiyacını kendileri hazırlıyor. Gevaş ilçesi Dereağzı Mahallesi’nde oturan Sabri Beyazıt isimli vatandaş, 60 dönümlük tarlaya arpa diktiklerini ifade etti. mecburuz,” dedi.

Öküzle dövdüklerini belirten Cahfer Bayezit, “Geceleri harmanı rüzgara atardık, sonra buğdayı kaldırırdık. Çok sıkıntı çekiyorduk. bir aya kadar. Şimdi her şey çok kolay. Mobil pathos ile vurduk.”

Dereağzı Mahallesi’nde ağustos ayıyla birlikte harmanın genel olarak toz haline getirildiğini belirten Mahalle Muhtarı Reşit Öner, “Dedelerimiz zamanında önce döküm vardı. Sonra savurmalı patoslarla, şimdi de paçavralarla çalışıyoruz. Mobil macunlar.İşleri hem daha kolay hem daha verimli yapabiliyoruz.İşgücü yok,”Bir hafta veya 10 günde bitirdiğimiz işi şimdi 3-4 saatte bitiriyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu