Haber

Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile yaptığı telefon görüşmesinde İsrail’in Gazze ve Lübnan’a düzenlediği hava saldırılarını kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Çavuşoğlu, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’nın kutsallığına ve statüsüne yönelik son provokasyonları ile İsrail’in Gazze ve Lübnan’a yönelik hava saldırılarını kınadıklarını bildirdi. Çavuşoğlu, ramazan ayında namaz kılan masum insanlara şiddet uygulanmasının da kabul edilemez olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu’nun İsrail güvenlik güçlerinin şiddet eylemlerinin hiçbir mazereti olamayacağını, bunların tekrarlanmaması ve hava saldırılarının yeniden başlatılmaması gerektiğini söylediği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA: ŞİDDETTEN HAMAS SORUMLU

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, İsrailli Bakan Cohen’in Çavuşoğlu ile görüşmesinde “İsrail’in gerilimi ve şiddeti önlemek için birçok çaba sarf ettiğini ve bu çabalarını sürdüreceğini” söylediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Cohen, Türk meslektaşına son günlerde tırmanan olayların arkasında terör örgütü Hamas’ın olduğunu belirterek, meslektaşından Hamas liderlerine terörün ve terörün bedelini örgütün üstleneceğine dair net bir mesaj iletmesini istedi. Lübnan ve Gazze üzerinden İsrail vatandaşlarına yöneltilen saldırılara Hamas’ın devam eden terör ve şiddetine sert bir şekilde karşılık vereceğini kaydetti.

Açıklamada, Cohen’in Ortadoğu ve dünyadaki meslektaşlarıyla yaptığı görüşmelerde “İsrail’in Mescid-i Aksa’da statükoya bağlı kaldığını vurguladığı” da kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu